Neden Cimnastik

Cimnastik branşı spor bilimi dünyasında tüm sporların anası olarak kabul görmektedir. Cimnastik branşın aslında ismi ile alakalı kullanımı ilginçtir. Türk Dil kurumu ‘Jimnastik’ kelimesinin doğru kullanım olarak kabul ederken federasyon ‘Cimnastik’ olarak kabul eder. Her spor dalında esneklik, koordinasyon, kuvvet, hız vb. meziyetler mutlaka gereklidir ve ¨Ağaç Yaş İken Eğilir¨ söylemi, her şeyde olduğu gibi sportif eğitime de erken ve doğru yerde yaşta başlanmasının önemine vurgu yapmaktadır.

3 yaşından itibaren temel cimnastik eğitimi ile tanışan bir çocuk, ileriki yaşlarında denemek isteyeceği tüm spor dallarına daha çabuk uyum sağlayacaktır. Henüz esnekliğini kaybetmemiş bir sporcu adayı cimnastik dalında üst seviye bir sporcu olabilir. Zira cimnastik demek en önce esneklik demektir ve gecikmiş yaşlarında bir çocuğun cimnastikçi olması çok zordur. Ebeveynler unutmamalıdır ki; her spor dalının bir başlangıç yaşı vardır ve cimnastik ilk sırada gelir. 3-5 yaşlarında cimnastik kurslarında eğitim almış bir çocuk 6 yaşında yüzmeye başladığında elde edeceği başarı gözle görülür oranda artacaktır.

İnsan organizması hareket için yaratılmıştır! Çocuğunuzun gelecekte hangi spor dalı ile uğraşmasını istemeniz en doğal hakkınızdır ancak bu konuda son sözü çocuğunuz söyleyecektir. Çünkü bir insanın hangi tür aktiviteye yeteneği varsa, o aktivite üzerinde ilgisi artacaktır. Burada anahtar kelime ¨yetenek¨ dir. Çocuğunuz büyüme çağında iken bedensel gelişimini olumsuz etkileyecek ağır branşlara yönlendirilmemelidir. Onların esnekliğine esneklik katacak, zihinsel gelişimine katma değer sağlayacak, sinir-kas koordinasyonunu artıracak olan temel cimnastik sporu ile tanıştırılmalıdır. Cimnastik sporu ile uğraşmış atletlerin fiziksel yapılarına dikkatli bakarsanız, cimnastik sporunun ne kadar ilgi çekici olduğunu anlayabilirsiniz. Dünya genelinde bilinçli aileler çocuklarını ilk olarak cimnastik, yüzme gibi bireysel sporlara daha sonraki yaşlarında da çocuğun yeteneği ve isteği doğrultusunda takım sporlarına yönlendirmektedirler. Ama önce cimnastik!

Çocuğunuzu göndereceğiniz cimnastik kursu aynı zamanda yetenek belirleme merkezi olarak görev yapmalıdır. Cimnastik kurslarındaki çocuklar temel eğitimlerini tamamladıktan sonra bu sporun alt dallarına yönlendirilmelidirler. Bazı sporcular ritmik cimnastik, bazı sporcular ise artistik cimnastik alanında uzmanlaşmak isteyecektir. Bu konuda cimnastik kursundaki eğitmenler ile temasta kalınması önemlidir. Cimnastik kursunun eğitmenleri yönlendirme görevlerinin yanı sıra birer rol model de olacaklardır. Bu sebeple çocuğunuza cimnastik kursu araştırırken, eğitmenlerin insani yönlerine de dikkat etmelisiniz.

Sportif başarı, mesleki ahlak ile taçlandırılmalıdır.

Bursa Cimnastik Kursu

Neden Cimnastik
Başa dön
Sohbet Başlat
Whatsapp Hattı
Canlı sohbet ile hemen bize ulaşın!